Ulaşan Haber - Kocaeli

‘’Ben de Varım’’ projesine Figen Büyükakın’dan destek

Engelli bireylerin topluma kazandırılması ve geleceğin madalyalı engelli sporcularını yetiştirmek için başlatılan “Ben de Varım” etkinliğine Figen Büyükakın’dan destek geldi

Editör

Haber
Editör

 

 

 

Engelli bireylerin hayata katılımı noktasında birçok projeyi hayata geçiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, geleceğin madalyalı engelli sporcularını yetiştirmek ve her spor dalında ‘’Ben de Varım’’ demeleri için yeni bir çalışmayı hayata geçirdi. Projeye Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın eşi Figen Büyükakın da destek verdi.

 

“BEN DE VARIM”

Proje kapsamında Kocaeli’nde yaşayan 10-35 yaş arası engelli bireylere yönelik spor taraması yapıldı. Recep Topaloğlu Spor Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe özel bireyler büyük ilgi gösterdi. Alana kendi imkânlarıyla gelemeyen bireyler “Engelsiz Taksi” ile evlerinden alındı. Alanda yapılan spor taramasında engelli bireylerin hangi spora yatkın oldukları belirlendi. Belirlenen branşta daha ileri seviyede eğitim almaları sağlanacak.

 

FİGEN BÜYÜKAKIN’DAN DESTEK

Projeye Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın eşi Figen Büyükakın da destek verdi. Figen Büyükakın, Recep Topaloğlu Spor Salonundaki programda engelli bireylerin ve ailelerin yanında oldu. Programda Büyükakın’a Paralimpik Olimpiyatlarında madalya kazanan Recep Çiftçi ve Zeynep Çelik de eşlik etti. İki gün süren program hakkında Prof. Dr. Nevin Güzel tarafından bedensel engelli vatandaşların muayenesi ve uygun spor branşları için sınıflandırılmasının ne şekilde yapıldığı konusunda Figen Büyükakın’a bilgi aktarıldı.  

 

PROF. GÜZEL’DEN BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

Projenin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Nevin Güzel, “Kocaeli’nde hayalini kurduğum projenin bir modelini burada gerçekleştiriyoruz. Burada bize bu imkânı sağlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum. Muayenesini yaptığımız bireyleri spora yönlendiriyoruz. Hiçbiriniz engelli değilsiniz. Bizden farklı özel gereksinimleriniz var. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu gereksinimlerinize çözüm bulabileceğinizi gösterdi” ifadesini kullandı.

 

“ÖZEL GEREKSİNİMLİ TÜM KARDEŞLERİMİZE ULAŞMAK İSTİYORUZ”

Özel gereksinimli bir çocuk annesi olduğunu belirten Figen Büyükakın, “Ben de özel bir çocuk annesiyim. Bu nedenle ailelerin yaşadığı sıkıntıların farkındayım. Çocuklarımızın engeli birer eksiklik değil, özel gereksinim. Böyle bir çocuğa sahip olmak benim için büyük bir şans. Ona bakarken hayatı farklı yorumluyorsunuz. Sevgi ve hoşgörü ile kaldırılamayacak hiçbir engel yoktur. Bugün burada içinde yer aldığım projenin öneminin farkındayım. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kocaeli’nde özel gereksinimli bireyler için birçok proje gerçekleştirildi. Burada ailelere büyük görev düşüyor. Ailesinin desteğini alan her birey başarılı olur. Bu projeyle birlikte tüm özel gereksinimli bireylere, kardeşlerimize ulaşmak istiyoruz. Onları spora yönlendirmek ve geleceğin madalya kazanan sporcularının yetişmesini hedefliyoruz” dedi.

 

15 SPOR BRANŞI

Engelli sporu ve engelli spor branşları konusunda katılımcıların bilgi alabildiği programda masa tenisi, bilek güreşi, halter, boccia, tekerlekli sandalye tenis ve tekerlekli sandalye basketbol branşlarında gösteri müsabakaları düzenlendi. Bunun yanı sıra engelli vatandaşlar, spor branşlarını deneyimleme imkânı buldu. Seçilen 15 branşın tanıtımı amacıyla kurulan stantlarda alanında uzman antrenörler tarafından bilgilendirilen engelli bireyler, kendileri için en uygun sporu seçme şansı buldu.

 

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.
KARTEPE EŞME MADEN DERESİ KÖPRÜSÜ SAHİLİ BİRLEŞTİRECEK HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ’NDE ANLAMLI ETKİNLİK “BİR ÖĞÜN DE BİZDEN OLSUN” BAŞKAN BÜYÜKAKIN, TÜMAMİRAL GEDİK’İ ZİYARET ETTİ BAŞİSKELE AİLE DANIŞMA VE YAŞAM MERKEZİ AÇILIŞA HAZIRLANIYOR ÇINARLIK MEYDAN KAFE KASIMDA AÇILIACAK MECİDİYE’DE UZUN HASAN TÜRBESİ VE MESİRE ALANI YENİLENİYOR İKİ MAHALLE ARASINDA GEÇİŞLER ŞİMDİ DAHA KONFORLU VE GÜVENLİ BÜYÜKŞEHİR’DEN ROMAN ÇİFTLERE ÇİFTE KONSER BÖYLE OLUR ROMANLARIN NİKAHI KARTEPE SİVİL TOPLUM MERKEZİ HİZMETE AÇILDI AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ VE BİLGİ EVİ’NİN PROTOKOLÜ İMZALANDI HASANEYN YASAKDÜZÜ SPOR TESİSLERİ İHALESİ YAPILDI BAŞKAN SÖĞÜT, “YENİ NEFES ALANLARI OLUŞTURUYORUZ” İZMİT’TE ANNE TAKSİ HİZMETİ SÜRÜYOR EVLADIM, ELİNE NE GEÇTİ? BAŞKAN ÖZLÜ İTFAİYE HAFTASI’NDA İTFAİYECİLERİ YALNIZ BIRAKMADI KOCAELİ’NİN GÜZELLİKLERİ OBJEKTİFLERE YANSIDI ‘’BEN DE VARIM’’ PROJESİNE FİGEN BÜYÜKAKIN’DAN DESTEK İLGİNİ ÇEKEN BİR CANLI BUL, FOTOĞRAFINI ÇEK TARİHİ SUALTI KAZISINA MARKA PROTOKOLÜ BAŞİSKELE SAHİLİ’NDE YELKENLER FORA 100.YILINDA DERGAH MECMUASI SEMPOZYUMU BAŞLADI KERPE’DE SUALTI KAZISI BAŞLADI KÖRFEZLİ ÇOCUKLAR ‘KRAL ŞAKİR’LE EĞLENDİ KANDIRA SAPAĞINI VE YÜRÜYÜŞ YOLUNUNDA İNCELEME BAŞİSKELE’DE ÜCRETSİZ YAZ SPOR OKULLARI SONA ERDİ İZMİT’TE ZAFER ALAYI COŞKUSU HEREKE SAHİL PARKI, ZAFER BAYRAMINDA AÇILDI 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI’NIN 99. YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI