Rota Liman'ı da Körfez'de büyüyecek!

Adeta liman kenti haline dönen Körfez'de bir yanda işleyen limanlar, bir yandan yapımı devam eden limanlar ile mevcut limanlara ek tesis kurma çalışmaları sürerken bunlara bir yenisi daha eklendi. Rota Liman'ı da yeni tesis için 15 Ocak Cuma günü ÇED toplantısı düzenleyecek.

Editör

Haber
Editör

Körfez Atalar Mahallesi Mevkii'nde, Rota Liman Hizmetleri Sanayi A.Ş. tarafından yapılması planlanan Rota Limanı Tesisleri ve İlave Tevsii İnşaatı Projesi için kısa adı ÇED olan Çevresel Etki Değerlendirmesi toplantısı 15 Ocak Cuma günü saat 11.00’da Yarımca Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

KÖRFEZ DOLGUYLA YOK OLUYOR
DubaiPort’un dolgu çalışması, OYAK Limanı’nın dolgu çalışmasının ardından şimdi de Rota Limanı kapasitesini artırmak için dolgu yapacak. Kapasite artırımı ÇED toplantısı aşamasına geldi bile. Körfez sahilleri böylelikle, limanlara teslim edilmiş olacak. Bu durum bölgenin ekolojik dengesine de olumsuz etki ediyor.

BÜYÜK GEMİLER İÇİN
Geçtiğimiz seneden bu yana Gübretaş, TÜPRAŞ, Kortaş Liman Hizmetleri A.Ş. gibi firmaların ardından Körfez’de kurulu bulunan Rota Limanı da kapasite artışına gidiyor. Halihazırda 60 bin DWT’luk gemilerin yanaşmasına imkan sağlayacak rıhtım alanı ve iskele yapısında kalıcı revizyon işleminin yapılması planlıyor. Projenin hayata geçmesiyle birlikte liman tesisine maksimum 200 bin DWT’luk gemilerin yanaşması planlanıyor.

24 BİN M2 DOLGU!

Söz konusu kapasite artışı projenin teknik olmayan özetine göre, proje kapsamında yeni kıyı tesislerinin inşası için mevcutta yer alan 1 adet iskele ve 1 adet T iskele yıkılarak bu alanda toplam 24 bin 200 metrekare alanda dolgu işlemi yapılacak. Denize yapılacak dolgu ile bölgede yeni bir rıhtım yapılacak. Yeni liman için sadede dolgu işlemi ile sınırlı kalınmayacak. Ayrıca bölgede 115 bin metreküp dip tarama işlemi de yapılacak.

59 BİN 95 M2 BÜYÜYECEK

Geri saha ve kıyı yapılarıyla toplamda 119 bin 55 metrekarelik bir alana sahip olan Rota Limanı’nın, yapılacak tesisleri ve İlave Tevsii İnşaatı Projesi hayata geçtiğinde 174 bin 5 metrekareye çıkması planlanıyor. ÇED süreci başlayan proje ile ilgili türlü bilgiler ve projeye ilişkin görüş, soru ve önerilerin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilebileceği belirtildi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.