Ulaşan Haber - Kocaeli

Milyonluk araçlarla halka caka satıp, hesap soramazsınız

Çetin Sarıca’dan AKP’lilere saltanat cevabı...

Editör

Haber
Editör

 
İzmit Belediyesi Aralık ayı Meclis Toplantısı ve sonrasında AKP’li meclis üyelerine yanıt veren CHP meclis üyesi Çetin Sarıca, “Çifter çifter maaş dağıtıp, şirket sermayesiyle milyonluk lüks araçlara binerek millete caka satıp, sonra hesap soramazsın. Geçmişte sürdürdüğünüz saltanatı unutmuşsunuz ama biz unutmadık” dedi
 
Dün gerçekleştirilen Aralık ayı Meclis Toplantısında tartışmalara konu olan, ardından İzmit Belediyesi AKP Meclis Grup Başkanvekili Mustafa Soydabaş’ın basın açıklamasına karşı SARBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Sarıca canlı yayında cevap verdi. CHP’li meclis üyeleriyle birlikte pandemi nedeniyle online olarak kamera karşısına geçen Sarıca; ‘‘Bildiğiniz üzere dün İzmit Belediyesi Aralık ayı meclisimizi gerçekleştirdik. Orada şahit olduk ki; AKP grubu geçmişteki sürdürdüğü saltanatı, makam arabalarını ve lüks kullanımını unutmuş olsa gerek. Bizlerin hafızasından bunlar silinmedi. AKP’li meclis üyeleri kendi kalelerine çok net bir gol attılar. Buna da hepimiz şahit olduk. AKP’lilerin kasti bir şekilde vatandaşlarımızı yanlış bilgilendirmesine, yanlış algı oluşturmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Dün üzerine konuşulan SARBAŞ şirketimiz ile ilgili bazı bilgi ve belgeleri sizlerle paylaşacağız. Belli ki bu belgelerin paylaşımı ve vatandaşlarımızı bilgilendirmemiz sonrasında, umarım AKP’li meclis üyeleri bu konuda bizlere iftira atarken, çamur atarken bir kez daha düşünerek hareket ederler.’’
 
İKİŞER ÜÇER MAAŞ ALDIKLARINI UNUTTULAR
 
‘‘Bizleri bu belediyeye getiren, bizlere güvenip oy veren ve onları temsilen yönettiğimiz bu kurumlarda biz; dürüst, şeffaf ve yetim hakkını gözeterek yönetim anlayışı sergileyeceğimize bütün kadrolarımıza söz verdik. Ve bu anlayışımızdan da asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Bildiğiniz üzere İzmit Belediyesi meclis toplantısı aralık oturumunda önceki dönemde oluşan zarar tablolarını artıya geçirmekle ilgili bir girişimde bulunmuştuk. Ve SARBAŞ şirketi 1994 yılında kurulmuş, Saraybahçe Belediyesi döneminden günümüze kadar gelmiş bir şirket. Bizler için manevi değeri olan bir şirket. İzmit halkının şirketi. Göreve geldiğimiz günden bugüne SARBAŞ şirketini toparlamak ve iyi bir noktaya taşımak ile ilgili mücadele içindeyiz. Dün de bununla ilgili bir girişimde bulunmuştuk, mecliste bir gündem maddesi sunuldu. SARBAŞ’ın sermaye yapısı ile ilgili bir çalışma. Fakat söz alan AKP’li meclis üyesi Sayın Hayrettin Ünlü komik bir açıklamada bulundu. AKP kendi döneminde Belediye başkanlarının, belediye başkan yardımcılarının ikişer üçer maaş aldıklarını Hayrettin Bey unutmuş olsa gerek ki, dün bize tasarruf ve şirketin zararları ile ilgili hesap sormaya kalktı. 
 
BİZE DEVRETTİĞİ ZARAR 1 MİLYON 500 BİN LİRANIN ÜZERİNDE
 
Şirketin geçmişini hatırlamamız gerekirse, örnekler vererek sizlere de açıklamak isterim. Şirket 1 milyon 800 bin TL’lik bir sermaye yapısına sahip bir şirket fakat önceki dönemde Hayrettin Bey galiba bunu unuttu, biz birkaç kez hatırlatmıştık. Tekrar hatırlatalım. Şirketin sadece 1 milyon 800 bin TL’lik sermayesinin 1 milyondan fazlası bu aracın kiralanma bedeline kullanılmış. Yani şirketin toplam sermayesinin yarısından fazlasını bu lüks aracın kiralanmasına kullanarak SARBAŞ Yönetim Kurulu Başkanına tahsis edilmiş. Geçmiş dönemde gelen şirketin borcunun ne kadar olduğunu sizlerle paylaşmak isterim. Önceki dönemde 1 milyon 322 bin 224 lira şirketin zararı var. Sonraki üç aylık dönemde de tekrardan oluşan zararlarla beraber geçmiş yönetimin 1 milyon 800 bin TL’lik sermayesi olan bir şirketin, bize devrettiği zarar 1 milyon 500 bin liranın üzerinde.
 
BU MAYA BURADA TUTMAZ BOŞUNA ÇIRPINMAYIN
 
Halktan aldığınız oylarla seçileceksiniz böyle lüks, gösterişli arabalarla o seçilmiş halkın karşısına çıkıp caka satacaksınız. Sonra çıkıp mecliste tüyü bitmemiş yetimin hakkını gözeterek yönetim anlayışı sergilemeye çalışan bir yönetime hesap sormaya kalkacaksınız. Arkadaşlar biz bu algı yönetiminin de bu iftiraların da karşısında asla sessiz kalmayacağız. Sonuna kadar da İzmit halkına bunu her fırsatta gerektiği şekilde de açıklayacağız. Bizi bu noktada sıkıştırmaya çalışırken arkadaşlara şunu da net bir şekilde hatırlatmak isterim. Bizim belediye başkanımız dahi kendi arabasını kullanan ve kendi benzinini kendi cebinden kullanıyor. Şirket yönetim kurulu üyelerimiz, belediye başkan yardımcılarımız hiçbirinin özel bir makam şoförü veya özel tahsis ettiğimiz makam aracı bulunmamaktadır. Bir tarafta bu yönetim anlayışıyla yönetilen bir belediye, diğer tarafta geçmişte milyonluk arabalar milletin parasıyla kiralanarak yönetilen bir belediye. Tutacaksın kürsüden zarara uğrattığı şirketle ilgili bir de hesap soracaksın. Arkadaşlar, bu maya burada tutmaz. Boşuna çırpınmayın. 
 
SALTANAT ONLARIN DÖNEMİNE YAKIŞIR
 
İzmit Belediyesini şu an yöneten bütün yönetici arkadaşlarımız, yetim hakkını gözeterek bu zor pandemi şartlarında merkezi bütçeden gelen belediye gelirlerinin yarıya düşmesine rağmen, hizmet etmek için çırpınıyor. Her türlü masrafı cebinden karşılayan meclis üyeleri, başkan yardımcıları ve başkan tarafından yönetiliyor. Hayrettin Bey de galiba geçmişte yaptıkları saltanatları Mustafa Bey’le birlikte unutmuşlar, bize saltanat suçlamasında bulundular. Saltanatı kimin sürdüğü, saltanat kelimesinin kime yakışacağı kamuoyunda vatandaşlarımız tarafından da çok iyi bilinmektedir. Saltanat kelimesi bize değil onların sürdürdüğü döneme yakışan bir ibaredir. Biz asla böyle bir kelimeyi de kabul etmediğimiz gibi vatandaşımızın hakkını da sonuna kadar savunacağız.
 
ONLARA RAĞMEN MÜCADELEMİZ SÜRECEK
 
Har vurup harman savurarak mallarının tüketilmiş, mali anlamda zora düşürülmüş SARBAŞ şirketimizi biz canla başla, sonuna kadar ekonomik anlamda düzeltmeyle ilgili mücadelemizi gerekirse onlara rağmen sürdüreceğiz. Bu şirketi artıya çevireceğiz. 1994 yılında kurulan ve bugünlere kadar gelen, ekonomik anlamda zor durumda olan, petrol istasyonları ve bir takım gayrimenkulleri satılarak eksiye düşürülen bu şirketi; biz halkımıza söz veriyoruz ki önümüzdeki dönemde kazanç sağlayan, istihdam üreten bir şirket haline getireceğiz. Bu noktada İzmit halkının gönlü rahat olsun.
 
BÖYLE BİR ANLAYIŞI BİZİM YÖNETİMİMİZDE GÖREMEZSİNİZ
 
Geçmiş dönemde yanlış yönetilen, bu lüks konforlu araçlar için belediyenin parası kullanılan yönetim anlayışını bizim hiçbir kadromuzda, yönetim dönemimizde göremeyeceksiniz. Biz buna başında da karşı çıktık, defalarca da bunu anlatmaya çalıştık. Ama arkadaşlar durup durup mecliste bu konuyla alakalı bize hesap sormaya kalkarken geçmişte yaptıkları saltanat şovunu, lüks harcamaları vatandaşın oyuyla geldikleri makamda vatandaşlara caka sattıklarını unutuyorlar. Biz de unuttuklarında her zaman İzmit halkı adına onların yüzüne vuracağız.’’ İfadelerini kullandı. Sözlerini Covid 19 nedeniyle tedavi gören vatandaşlarımıza acil şifalar dileyerek bitiren Sarıca, dün hayatını kaybeden duayen gazeteci Barbaros Tantan’a da Allahtan rahmet dileyerek konuşmasını tamamladı.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.