21 Ocak 2020 Salı

“SULTAN BABA” İÇİN ANMA ETKİNLİĞİ

Gölcük Belediyesi bu yıl 15.si düzenlenecek olan, "Sultan Baba Anma Günü" etkinliği 6 Eylül Cuma günü Saat14.30’da Örcün Köyü Sultan Baba Mesire alanında düzenlenecek.

 

 

Gölcük Belediyesi kültür etkinlikleri kapsamında bu yıl 15.si düzenlenecek olan, "Sultan Baba Anma Günü" etkinliği 6 Eylül Cuma günü saat.14.30’da Örcün Köyü Sultan Baba Mesire alanında gerçekleşecek.

 

OTOBÜSLER KALDIRILACAK

 

Örcün Köyü Sultan baba Mesire alanında düzenlenecek olan etkinlikte Kuran Tilaveti, Mevlit Şerif ile etkinliğe iştirak eden davetliler ve vatandaşlara ikramlarda bulunulacak. Etkinliğe iştirak etmek isteyen vatandaşlar için Gölcük Belediyesi’ne ait otobüsler, 6 Eylül Cuma günü Gölcük Kaymakamlığı karşısından,  Değirmendere Çınarlık Meydanı’ndan ve Yüzbaşılar Cami önünden Saat: 14.00'da hareket edecek.

 

BAŞKAN SEZER DAVET ETTİ

 

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Osmanlı döneminden günümüze ilçemizde yaşamış Sultan Baba’yı 6 Eylül Cuma günü saat.14:30’da düzenleyeceğimiz Sultan Baba anma etkinliğimize tüm hemşehrilerimi davet ediyorum” dedi.

 

SULTAN BABA KİMDİR?

 

Örcün Köyünde bir mezarlığın tepesinde bulunan Sultanbaba Türbesi Osmanlı dönemine aittir. Türbe içerisinde Sultan Baba’ya (İbrahim Ethem Hz.) ait ahşap bir sanduka ve III. Selim zamanından kalma 1787 yılına ait bir berat bulunmaktadır. Sultan Baba olarak bilinen İbrahim Ethem Hz. Osmanlı döneminde Fatih Sultan Mehmet zamanında Sinop ilinden gelerek türbenin bulunduğu bölgeye yerleşmiş ve burada ev ve haman inşa etmiştir. Ayrıca çeşitli bağlar yetiştirmiştir. Sultan Baba’nın hastalıkları iyileştirmek, vücut sıkıntılarına çare bulmak ve az yiyecekle çok kişiyi doyurmak gibi kerametleri olduğu rivayet edilmektedir.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

Kocaeli Ulaşan Haber Gazetesi

Adres: İZMİT - KOCAELİ

Tel: (0 532) 548 88 40

https://www.metropoltr.com/ https://www.maxicasinotr.com/