Ulaşan Haber - Kocaeli
bilgi köp.

KOCAELİ'DE NEVRUZ DOLU DOLU KUTLANACAK

Mevsimlik bayram olarak köklü geçmişe ve geleneksel kültür değerlerimiz içerisinde önemli bir yere sahip olan Nevruz Bayramı; Kuzey yarımkürenin ve Türk dünyasının en eski mevsimlik bayramlarından biridir. Her yıl 21 Mart tarihinde kutlanan Nevruz ile bolluk ve bereket günlerinin karşılandığı, insan ve doğa arasındaki ilişkinin pekiştirildiği, toplumların yaşamlarındaki hareketliliklerin, başlangıçların ve dönüm noktalarının ifade edildiği kabul edilmektedir.

 

 

 

ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER GERÇEKLEŞECEK

Nevruz Bayramı; 2009 yılında Ülkemiz, Azerbaycan, İran, Hindistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Pakistan tarafından hazırlanan ortak dosyanın UNESCO (Birleşmiş Milletler Bilim ve Kültür Teşkilatı) tarafından kabul edilmesiyle “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Temsili Listesi”ne kaydedilmiştir.

21 Mart Perşembe günü saat 19.30 da Sabancı Kültür Merkezinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Kocaeli Anadolu Halk Türkülerini Yaşatma ve Tanıtma Derneği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği Sergi ve Konser den oluşan etkinliklerle kutlanacaktır. Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu,  Kocaeli Yörükleri Kültür ve Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Körfez Azerbaycan Kültür ve Spor Dernekleri de Nevruz için çeşitli etkinlikler hazırlayacak.

SABANCI’DA SERGİ VE KONSER

İl Kültür ve Turizm Müdür V. Ercan Yamen konuyla ilgili olarak,  “21 Mart Perşembe günü saat 12.00’de Derince ’deki Kocaeli Yörükleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nde açılış programı yapılacak. Akşam saat 19.30’da ise Sabancı Kültür Merkezi’nde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin “Körfezin Uyanışı”  konulu fotoğraf sergisi yer alacak. Saat 20.00’de ise Kocaeli Anadolu Halk Türkülerini Yaşatma ve Tanıtma Derneğinin “Nevruz” konseri gerçekleşecek. Bu güzel etkinliklerimize tüm halkımızı bekliyoruz” dedi. Bayram kutlamaları 24 Mart Pazar günü saat 19.30’da Körfez Azerbaycan Kültür ve Spor Derneği’nin Körfez Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenleyeceği Nevruz Şöleniyle sona erecek.

 

 

2019 YILI NEVRUZ PROGRAMI AŞAĞDAKİ GİBİDİR

 

Tarih: 20 Mart 2019

Saat  : 18:00  

Yer   :  Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evi Sekapark-İzmit

 

Nevruz Etkinliği (Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu)

 

 

****

 

Tarih: 21 Mart 2019

Saat  : 12:00  

Yer   :  Kocaeli Yörükleri Kültür, Yardımlaşma ve

             Dayanışma Derneği-Derince      

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı,

 

Protokol Konuşmaları,

 

Nevruz Konulu Şiirlerin Okunması (Derince İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü- Fatih İlköğretim Okulu)

 

“Türk Kültüründe Nevruz” konulu sunum, (İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü)

 

 Halk Oyunları (İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü- Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü),

 

Yumurta Tokuşturma Yarışması

 

Halk Müziği Konseri  (İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü- Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü-İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü)

 

Demir dövme ve ateşten atlama

 

****

Tarih: 21 Mart 2019

Saat  : 19:30  

Yer  :  Sabancı Kültür Merkeziİzmit/ KOCAELİ

 

“Körfezin Uyanışı” konulu fotoğraf sergisi (Kocaeli Büyükşehir Belediyesi)              

 

Saat  : 20:00  

 

Halk Müziği Konseri  (Kocaeli Anadolu Halk Türkülerini Yaşatma ve Tanıtma

                                     Derneği-İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü)

 

 

****

Tarih: 24 Mart 2019

Saat  : 19:30  

Yer  :  Necmettin Erbakan Kültür Merkezinde Tütünçiftlik-Körfez/ KOCAELİ

 

Nevruz  Etkinliği (Körfez Azerbaycan Kültür ve Spor Derneği)

 

 

 

FOTO TOPLANTI: 2019 yılı Nevruz Kutlama programıyla ilgili olarak geçtiğimiz gün Vali Yardımcısı Suat Yıldız Başkanlığında bir toplantı gerçekleştirildi.

 

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.
KÖRFEZ’DE HACİVAT VE KARAGÖZ SOKAĞA İNDİ KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI NTV'YE KONUŞTU FATİH SULTAN MEHMET HAN GEBZE’DE DUALARLA ANILDI "ANNEM BAŞROLDE, BEN YÖNETMEN OLDUM" BAŞİSKELE’Yİ MİNİK RESSAMLARIN RESİMLERİ RENKLENDİRİYOR İZMİT BELEDİYESİ MÜZİSYENLERİ UNUTMADI TÜRSAB’TAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK ÜNLÜ MODACI HAYATINI KAYBETTİ BÜYÜKŞEHİR ŞEHİR TİYATROLARI ÇOCUKLARA BAYRAM HAVASI YAŞATTI “AİLEMİZLE EVİMİZ OKULUMUZ” RESİM YARIŞMASI SONUÇLANDI GÖLCÜK BELEDİYESİ’NDEN 100 YILDA ANLAMLI ETKİNLİK İZMİT BELEDİYESİ 23 NİSAN’I MİNİ TIR’DAN COŞKUYLA KUTLAYACAK ŞEHİR TİYATROLARI PERSONELİNDEN ANLAMLI DESTEK ŞEHİR TİYATROSU 2 YENİ OYUNLA YİNE EVLERİNİZE KONUK OLACAK BÜYÜKŞEHİR ETKİNLİKLERİNE VERİLEN ARA 15 HAZİRAN TARİHİNE UZATILDI MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN BİTHYNİA ÇİZGİ ROMAN SERİSİ TARİHİ GAR’DA, ‘ROMA’DAN GÜNÜMÜZE’ HEYKEL SERGİSİ KARTEPE'NİN MUHTEŞEM KÜTÜPHANESİ OLACAK 44. TURİZM HAFTASI İÇİN İLK TOPLANTI GERÇEKLEŞTİ DJ VİLDAN İZMİTLİ KADINLARI EĞLENDİRECEK PROF. DR. DURSUN’UN ADI HEREKE’DE YAŞATILIYOR BAŞKAN ÖZLÜ ŞANLIURFALILAR DERNEĞİ'NİN SIRA GECESİ’NE KATILDI GÖLCÜKLÜ ÖĞRENCİLER USTALARIYLA BULUŞTU “80 GÜNDE DEVR-İ ALEM” İZLEYENLERİNE KOMEDİ ZİYAFETİ ÇEKTİ MÜZEDE SEVGİLİLER GÜNÜ BULUŞMASI İZMİT BELEDİYESİNDEN KOCAELİ FEN LİSESİNE MÜZİK SINIFI FİZİK PROFESÖRÜNDEN DANTEL SERGİSİ YAMEN’E İMZALI KİTAP ‘MEZOPOTAMYA TURU’ HÜRRİYET’TEN İZMİT’TE SANAT İÇİN HAFTA SONU MESAİSİ KADEM KOCAELİ’DE GÖNÜL ATÖLYELERİ DEVAM EDİYOR